Etnografia Kurpiowska: Wycinanka z Puszczy Zielonej

Stowarzyszenie Akademia Wilanowska realizuje w 2024 roku zadanie publiczne pt. „Opracowanie merytoryczne, artystyczne i druk albumu Wycinanka kurpiowska z Puszczy Zielonej”. Wycinankarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej wpisano w 2020 roku na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Etnografia i cenne kolekcje wycinanek kurpiowskich

W wielu muzeach w Polsce znajdują się cenne kolekcje kurpiowskich wycinanek. Prym wiedzie Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży oraz Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Cenne kolekcje wycinanek kurpiowskich znajdują się także w Muzeum Etnograficznym w Krakowie oraz Muzeum Etnograficznym w Toruniu. Ponadto, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Muzeum Wycinanki Polskiej w Konstancinie-Jeziornie i wiele innych placówek również posiadają te cenne zbiory.

Wybór wycinanek do albumu

W naszych poszukiwaniach i wyborze wycinanek do albumu ograniczymy się do zbiorów z muzeów w Łomży, Ostrołęce oraz Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Skorzystamy również z wizerunków najstarszych zachowanych wycinanek kurpiowskich, które znajdują się w kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Na pewno do przejrzenia mamy tysiące wycinanek. Kilkaset z nich znajdzie się w planowanym albumie.

Współpraca z muzeami

Pracownicy merytoryczni z Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce przeprowadzą kwerendy w wybranych muzeach. Jest to ważny partner naszego zadania. Muzeum w Ostrołęce będzie także współwydawcą albumu, z czego bardzo się cieszymy. Od wielu lat cenimy sobie bliską i owocną współpracę z tym muzeum.

Album „Wycinanka kurpiowska z Puszczy Zielonej”

Album „Wycinanka kurpiowska z Puszczy Zielonej” poświęca się historii i współczesności wycinankarstwa kurpiowskiego. Ukaże historię, współczesność wycinanki oraz jej wpływ na wzornictwo, tradycyjne formy wycinanek oraz jej twórców. Maria Samsel, etnografka i dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, napisze teksty do albumu. Robert Andrzej Dul, etnograf ze Stowarzyszenia Akademia Wilanowska, również napisze teksty do albumu. Kamil Dąbrowski zajmie się pracami graficznymi i artystyczną stroną albumu.

Staramy się, aby to była etnografia w najlepszym wydaniu.

Informacje o realizacji zadania

Będziemy Państwa informować o kolejnych etapach realizacji zadania.

etnografia

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowuje zadanie publiczne „Opracowanie merytoryczne, artystyczne i druk albumu Wycinanka kurpiowska z Puszczy Zielonej” ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.