Film Edukacyjny „Królewskie Pszczoły z Wilanowa” – Projekt Stowarzyszenia Akademia Wilanowska

pszczoły z Wilanowa

W 2024 roku Stowarzyszenie Akademia Wilanowska realizuje zadanie publiczne pt. Film edukacyjny „Królewskie pszczoły z Wilanowa”. Projekt ten jest częścią konkursu w obszarze „Ekologia i ochrona zwierząt oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego”, ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego – Wydział Rolnictwa, Żywności i Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zadanie polega na propagowaniu rolnictwa ekologicznego oraz upowszechnianiu roli pszczół w środowisku naturalnym.

Rola Pszczół w Ekosystemie

Pszczoły są jednymi z najważniejszych stworzeń na świecie, niezbędnymi do zapylania wielu roślin, zarówno dziko rosnących, jak i uprawnych. Bez pszczół nie mielibyśmy nie tylko miodu, ale także owoców, kwiatów i warzyw. Historia hodowli pszczół jest bogata i sięga czasów, gdy kronikarze i autorzy poradników gospodarczych opisywali jej korzyści. Najstarsza polska książka o pszczelarstwie, „Nauka koło pasiek” Walentego Kąckiego, została wydana w 1614 roku w drukarni Akademii Zamojskiej.

Historia Pszczelarstwa w Polsce

Kószka-dawny ul
pszczoły z Wilanowa-kószki z pszczołami

Bartnictwo, czyli hodowla pszczół w lasach, było jednym z najbardziej dochodowych zawodów w lasach królewskich. Wymagało ono jednak starych, grubych drzew, które mogły pomieścić barcie. W miejscach, gdzie brakowało takich lasów, rozwijała się przydomowa hodowla pszczół w prymitywnych ulach. Z czasem takie ule ewoluowały w bardziej skomplikowane konstrukcje. W Wilanowie, zgodnie z legendą, pierwsze ule stawiała już królowa Marysieńka, a były to typowe kószki, czyli ule plecione ze słomy w kształcie stożka.

Cel Projektu

Celem projektu jest stworzenie filmu edukacyjnego, który przedstawi historię i współczesność pszczelarstwa w ogrodzie i dawnym folwarku wokół pałacu w Wilanowie. Film ukaże rolę pszczół w rozwoju folwarku wilanowskiego oraz ich znaczenie dla bioróżnorodności ogrodu wilanowskiego. Na terenie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie działa Pasieka „Ule Króla”, pionier w edukacji pszczelarskiej w Wilanowie.

Ekspert w Filmie

Piotr Zwierzchowski - pszczoły z Wilanowa

W filmie wystąpi Piotr Zwierzchowski, ekspert pszczelarstwa i edukator z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Piotr Zwierzchowski przeprowadził niezbędne kwerendy naukowe i historyczne oraz jest współautorem scenariusza i narracji do filmu.

Zapraszamy do śledzenia postępów projektu i odkrywania fascynującego świata pszczół w Wilanowie!