materiały prasowe, 22 listopada 2011
Austriacki minister:„Warszawa pokazała, że naprawdę jest jedną z europejskich stolic mody”
19. listopada odbyła się w Polsce – pełniącej obecnie prezydencję w Unii Europejskiej – impreza z okazji objęcia przez Austrię przewodnictwa Platformy Kultury Europy Środkowej (PCCE). W pokazie NOT FASHION ALONE swoje kolekcje zaprezentowali najwybitniejsi projektanci mody z Austrii, Polski, Czech, Słowacji i Węgier.
Imprezę, odbywającą się w Oranżerii Muzeum Pałacu w Wilanowie otworzyła Ulla Krauss-Nussbaumer – dyrektor Austriackiego Forum Kultury w Warszawie. Żona ambasadora Austrii w Polsce zaprosiła do oglądania prezentacji wyjątkowych wielkoformatowych fotografii do albumu „Future in Fashion. Young Polish Designers„, którego pomysłodawcą jest Fundacja Future in Fashion. Autorem wszystkich fotografii do albumu jest Adam Balcerek. Po otwarciu na scenie pojawiło się austriackie Trio Jazzowe Brein’s Café, którego lider – Georg Breinschmid – jest jednym z najbardziej uznanych na świecie austriackich muzyków jazzowych. Trio Brein’s Café urzekło swoim występem publiczność zgromadzoną w Oranżerii Pałacu w Wilanowie.
Jego Ekscelencja Herbert Krauss – Ambassador Austrii w Polsce o godz. 19.00 przemówieniem rozpoczął międzynarodowy pokaz mody. Młodzi projektanci wybrani spośród najciekawszych kreatorów mody z pięciu krajów Europy Środkowej zaprezentowali na wybiegu swoje najnowsze kolekcje. Kraje były reprezentowane przez następujących twórców mody:
Austria – Ali Zedtwitz, Valerie Lange / DIPTYCH
Czechy – Denisa Nova
Polska – Agnieszka Maciejak
Słowacja – Fero Miklosko / MIKLOSKO FASHION DESIGN
Węgry – Adel Kovacs / KEPPSHOWROOM
Fero Miklosko zaprezentował bardzo eleganckie propozycje dla kobiet – materiały z najwyższej półki, jedwab, muśliny, tiule, kolory od beżu poprzez złoto i srebro aż po czerń. Kobiecość podkreślił dodając w sposób bardzo niebanalny do spódnic, sukni i żakietów romantyczne kołnierze, koronki, cekiny, pióra i plisy.
Denisa Nova z Czech – pokazała modę artystycznie wyrafinowaną – u niej mniej znaczy więcej – pozornie proste linie zaskakują niespotykanymi szczegółami kroju, płaszcze, „lejące się” spodnie, koszule i teczki, a także sukienki z obszernymi kołnierzami-kapturami to propozycje z klasą.
KEPP Showroom z Węgier – czyli Adél Kovács, Anett Hajd, Teréz Havancsák i Szandra Hofstädter to grupa artystek o bardzo świeżym spojrzeniu na modę. Zaproponowane przez KEPP nakrycia głowy zainspirowane zwierzęcymi rogami zaskoczyły w sposób przyjemny. Kolekcję KEPP mozna scharakteryzować jako: innowacyjność bez pretensji, zestawienia materiałów naturalnych i sztucznych, fascynacja formami geometrycznymi, do tego jasne kolory – biele, beże i niebieski – całość bardzo pogodna.
Kolekcja reprezentującej Polskę Agnieszki Maciejak lśniła w świetle reflektorów – pozłacane legginsy, frędzle, pióra, skóra naśladująca syrenie łuski, ubiory w kolorach czerni i złota, materiały błyszczące połączone z matowymi, wszystkie kreacje podkreślały piękno kobiecych kształtów.
Pokaz zamknął reprezentujący Austrię duet DIPTYCH. Wygodne stroje z wysokiej jakości naturalnych materiałów, bardzo miłych w dotyku, jasne farby, dużo bieli przełamywanej kolorowymi akcentami, stroje przypominające kimona, kombinezony, długie spódnice, wielkie słomkowe kapelusze, wygodne i płaskie buty z tekstyliów – w kolekcji odbicie znalazły słońce, niebieskie niebo, kwitnące kwiaty oraz piasek plaży i wywołały w widzach wspomnienia lata.
Pomiędzy pokazami poszczególnych kolekcji wystąpiła mezzosopranistka Izabela Kopeć, która wraz z duetem producenckim Boya Chile przedstawiła utwory z nowatorskiego projektu „House Opera Diva” – połączenie operowego wokalu z najlepszymi setami muzyki house. Była to pierwsza międzynarodowa odsłona projektu „House Opera Diva”, z którym Izabela Kopeć w 2011 roku koncertowała w najlepszych klubach muzycznych w Polsce. Izabela oczarowała swoim głosem i tańcem prawie sześćsetosobową publiczność.
Imprezę poprowadziła w jezyku angielskim z wdziękiem i wigorem Katarzyna Kwiatkowska – znana między innymi z “Szymon Majewski Show” i monodramu “Wielki Apetyt”.
Po pokazie w Oranżerii część gości przemieściła się do komnat Księżnej Lubomirskiej na bankiet, a część do Białej Sali Pałacu w Wilanowie, gdzie można było posłuchać koncertu utalentowanego pianisty i kompozytora Chrisa Rafaela, który dźwiękami malował w duszach słuchaczy piękne obrazy i uczucia.
Ciekawostką jest, że pośród modelek posiadających na koncie swoich doświadczeń pracę na wybiegach w Nowym Yorku, Londynie i Mediolanie znalazła się debiutantka – Nadja Kurzelewska – córka znanej aktorki Izabeli Kuny, która na wybiegu pojawiła się tego wieczoru aż dwa razy: w pierwszej i w ostatniej kolekcji, podtrzymywana na duchu poprzez mamę znajdującą się wśród publiczności.
Organizatorem przedsięwzięcia była Platforma Kultury Europy Środkowej (PCCE), a partnerami: Austriackie Forum Kultury Warszawa, Stowarzyszenie Akademia Wilanowska, Fundacja Future in Fashion i Muzeum Pałac w Wilanowie. Patronami medialnymi były: miesięcznik Twój Styl i dwutygodnik SHOW, FashionMagazine i portal FashionNow, Gazeta Wyborcza, portal laMODE.INFO, Moda Forum i Fashion TV (FTV). Mediami wspierajacymi NOT FASHION ALONE poprzez współpracę redakcyjną było radio RMF Classic jak też Radio Planeta fm. Organizatorów imprezy gościł 18 listopada program TVP “Kawa czy herbata”..
Na pokazie obecnych było wielu ambasadorów, przedstawicieli ministerstw spraw zagranicznych krajów Europy, dyrektorów zagranicznych instytutów kultury, jak też dyrekcja Polskiego Instytutu Adama Mickiewicza oraz dyrektorzy PCCE.
Program pokazu oraz wszystkie informacje o wydarzeniu:
http://www.nfa-pcce.futureinfashion.com/
http://www.facebook.com/NotFashionAlone