O widowisku historycznym „SOBIESKI OBROŃCĄ CHRZEŚCIJAŃSTWA”

„SOBIESKI OBROŃCĄ CHRZEŚCIJAŃSTWA” to przypominanie wydarzeń historycznych w formie teatralnej zapoczątkowane w kulturze antycznej rozkwita ponownie w renesansie. W nowożytnej Europie prekursorem tej formy sztuki był William Szekspir, który prócz wierszy, poematów, komedii i romansów stworzył grupę dzieł teatralnych (tragedii). Sztuk bardzo mocno osadzonych w historii Anglii jak np. Król Jan, Henryk VI, Ryszard III, by wymienić tylko trzy najważniejsze.

Widowisko faktograficzne

Tym sposobem historia Anglii weszła na stałe do kanonu teatru angielskiego i europejskiego. Popularyzując zapomniane wydarzenia i wielkie historyczne postacie. Inicjatorom historycznych widowisk teatralnych w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie przyświecała podobna idea. Tworzyć spektakle faktograficzne, widowiskowe i przyjemne w odbiorze, a jednocześnie popularyzujące postać króla Jana Sobieskiego i jego czasów. Tegoroczne widowisko pod tytułem Sobieski obrońcą chrześcijaństwa jest częścią tryptyku o losach Lwa Lechistanu – Jana III.

Wystawiona dwa lata temu w Wilanowie sztuka pt. Uczta w Jaworowie pokazywała kuchnię królewską oraz perypetie rodziny Sobieskich związane z dynastycznymi planami króla, próbującego osadzić na tronie swego pierworodnego syna – Jakuba. W 2017 roku wystawiono na dziedzińcu Muzeum Pałacu Króla Jana III Wilanowie drugą sztukę. Tulln AD 1683 czyli narada przed bitwą w obronie chrześcijaństwa. Traktującą o losach kampanii wiedeńskiej i walce Jana III o przywództwo nad zjednoczonymi armiami Europy. W spektaklu brało udział ponad 100 osób, konie, charty myśliwskie i ptaki łowne.

Tegoroczne widowisko teatralne będzie opowieścią o historii Lwa Lechistanu przed bitwą wiedeńską. To historia zmagań króla polskiego z Turcją, który prócz obcych agentów działających w Polsce, musi też przemóc zamachowców dążących bezpardonowo do jego detronizacji. Ciekawe wydarzenia takie  jak spiski, walka wywiadów, poselstwa i dyplomacja toczą się na tle sielskiego życia królewskiej rodziny Sobieskich w Wilanowie. Wiele ciekawych, a zapomnianych już historii twórcy spektaklu przypomną na nowo – ufając,  że przyczyni się to także do popularyzacji wiedzy o Janie III królu polskim, zwycięzcy spod Wiednia, Chocimia, Podhajców i Parkanów, a także obrońcy chrześcijaństwa i największym człowieku swoich czasów.

PREMIERA
Dziedziniec Główny Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
8 września, godz.16:00

Spektakl realizuje
Scena Historyczna Teatru Wilanów

Scenariusz i reżyseria
Tomasz Szajewski, Grzegorz Jach

Produkcja spektaklu
Stowarzyszenie Akademia Wilanowska

Na spektakl zapraszają

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Dzielnica Wilanów m.st. Warszawy

 Wstęp wolny!