Królewski dar w Wilanowie

Pierwsza odsłona akcji krwiodawstwa KRÓLEWSKI DAR za nami. W sobotę 16 lipca na przedpolu Muzeum Pałacu Króla Jana II w Wilanowie stanął mobilny punkt krwiodawstwa, w którym każdy chętny mógł w prosty i wygodny sposób oddać krew. Do oddawania krwi zachęcali licznie zgromadzeni wolontariusze, którzy tłumaczyli i wyjaśniali wszelkie obawy potencjalnych dawców. Okazuje się, że w społeczeństwie krąży wiele stereotypów dotyczących krwiodawstwa. Krwiodawstwo nie prowadzi do nadciśnienia ani innych chorób. Oddanie krwi nie niesie ze sobą żadnych następstw w postaci dodatkowych badań czy obligatoryjnego stawiania się na pobór krwi.

Jednym z wolontariuszy był pan Jerzy, który działa na rzecz krwiodawstwa ponad 40 lat. W swoim życiu oddał ponad 33 litry krwi. Za swoją postawę otrzymał wszystkie możliwe odznaczenia w tym odznakę „Honorowy Dawca Krwi — Zasłużony dla zdrowia narodu”. Pan Jerzy przekonywał, że krwiodawstwo w żadnym stopniu nie szkodzi zdrowiu, czego jest najlepszym dowodem.

Za koordynację akcji odpowiedzialny był Krzysztof Wolny, pracownik Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, dowódca zmiany straży pałacowej oraz wolontariusz w Klubie Honorowych Dawców Krwi PCK Dar Serca.

Akcja poboru krwi w Wilanowie organizowana przez Klub Honorowych Dawców Krwi PCK Dar Serca już po raz drugi. Pierwszą akcję przeprowadziliśmy tu na przedpolu Pałacu w maju ubiegłego roku. W tym roku postanowiliśmy zorganizować cykliczną akcję przez trzy kolejne soboty — przy Pałacu w Wilanowie, na Zamku Królewskim oraz w Łazienkach Królewskich. W tym roku nasz klub przeprowadził już 7 akcji poboru krwi, a w planach na następne miesiące mamy kolejne. Przy okazji poboru krwi prowadzona jest akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego dla Fundacji DKMS Polska. Udało nam się zarejestrować ponad tysiąc potencjalnych dawców. Liczymy, że liczba ta będzie jeszcze większa.

Pani Agnieszka, która zdecydowała się oddać krew:

Oddaję krew z potrzeby serca. Gdy pierwszy raz oddałam krew czułam euforię, że mogę komuś pomóc. Z kolei miesiąc temu gdy nie mogłam oddać krwi byłam zdruzgotana, bo bardzo chciałam pomóc. Dziś na szczęście wszystko przebiegło bez problemu.

Wszyscy zgodnie powtarzali, że krew to najcenniejszy dar, jaki człowiek może podarować drugiemu człowiekowi. Krwi nie można wyprodukować w fabryce lub zastąpić innym materiałem. Nie znamy dnia ani godziny, gdy krew może okazać się niezbędna do uratowania naszego życia. Dbajmy więc o to, aby krwi nigdy nie zabrakło.

W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zarejestrowało się 60. krwiodawców, 45. oddało krew oraz wolontariusze zarejestrowali 36. potencjalnych dawców komórek macierzystych. Kolejne odsłony akcji  na Zamku Królewskim w Warszawie 23 lipca 2016 r. w godz. 11.00 – 16.00 oraz w Łazienkach Królewskich 30 lipca w godz. 11.00 – 16.00. Gorąco zachęcamy!