O teatrze

 

Scena Historyczna / Scena 38 / Scena Młodych / Scena Inaczej
/ Dziecięcy Dwór Królewski

I ciągle widzę ich twarze,
ustawnie w oczy ich patrzę –
ich nie ma – myślę i marzę,
widzę ich w duszy teatrze.

Teatr mój widzę ogromny,
wielkie powietrzne przestrzenie,
ludzie je pełnią i cienie,
ja jestem grze ich przytomny…”

Stanisław Wyspiański

 

Ponadczasowy Wyspiański pomaga również nam w XXI wieku podejmować próbę odpowiedzi na pytanie dlaczego robimy nasz teatr „ogromny”. Czy Wyspiański nadal może inspirować ?

Od wiosny 2016 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Akademia Wilanowska prowadzonym przez Witolda Płusę dojrzewała koncepcja utworzenia stałej sceny teatralnej. Wsparcie tej idei przez Pawła Jaskanisa, dyrektora Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie przyniosło oczekiwany rezultat.

Przy ul. Stanisława Kostki Potockiego 11, pod łukowym sklepieniem piwnic zabytkowego Browaru z XVIII wieku, w którym jeszcze kilka lat temu mieścił się Ratusz dzielnicy Wilanów, prowadzone są warsztaty i powstają spektakle TEATRU WILANÓW.

Teatr w wilanowskim Pałacu pojawiał się od wielu lat głównie za sprawą Królewskiego Teatru (utworzonego w 2001 roku przez Anię Ruszkowską), z którym współpracowali m.in. Jarosław Kilian i Grzegorz Gierak; scen dworskich teatru pantomimy, które reżyserował Bartłomiej Ostapczuk, a także Ilona Molka, Robert Lubera i wielu innych artystów związanych z tańcem i muzyką. Ważną przestrzenią parateatralną dla pokazania kostiumu, rzemiosła, broni i zwyczajów z epoki były i nadal są różnorakie grupy rekonstrukcji historycznej skupiające oddanych tej sprawie pasjonatów.

Teatr Wilanów zainaugurował swoją działalność 10 września 2016 roku prapremierowym widowiskiem historycznym „Uczta Króla Jana”, które wystawione zostało na pałacowym dziedzińcu. Nasza wspólna praca z Tomaszem Szajewskim dała efekt pierwszego scenariusza napisanego językiem Baroku i opartego na faktach historycznych z czasów Sobieskiego. Producentami widowiska byli panowie Witold Płusa i Grzegorz Mazur. Prapremierze Sceny Historycznej Teatru Wilanów patronował burmistrz Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy oraz dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.


Teatr Wilanów prowadzi kilka scen:

Scena Historyczna – poświęcona wyłącznie czasom i dokonaniom Króla Polski Jana III Sobieskiego, a także królowej Marysieńce, rodzinie królewskiej i obyczajom barokowego dworu;

Scena Młodych – prowadzona w otwartej formule dla młodzieży i osób dorosłych, której repertuar inspirowany jest dowolną literaturą, a także projektami autorskimi;

Scena 38 – prowadzona w formie warsztatów teatralnych dla uczniów XXXVIII LO im. St. K. Potockiego

Dziecięcy Dwór Królewski – to nasz najnowszy pomysł, który jest jeszcze w fazie przygotowań, a jego inaugurację planujemy jesienią 2018 roku.

Na stronie akademiawilanowska.pl w zakładce TEATR będziemy Państwa informowali o kolejnych premierach i stałym repertuarze, ale także o otwartych naszych artystycznych projektach.

Serdecznie zapraszam do Teatru Wilanów,

Grzegorz Jach
reżyser