Zadanie publiczne „Kurpiowskie palmy wielkanocne. Wpis na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego i listę dobrych praktyk”.
Ważnym miejscem na trasie naszej wędrówki po Kurpiach Puszczy Zielonej była Zbójna. Prężnie działa tam Gminny Ośrodek Kultury, który organizuje wiele konkursów i warsztatów z kurpiowskiego rękodzieła.
Pani Renata Krajewski, dyrektor GOK w Zbójnej, sama jest wybitną twórczynią ludową. Tworzy kurpiowskie wycinanki, tańczy w zespole ludowym, tworzy kwiaty z papieru i wije oryginalne palmy kurpiowskie ze Zbójnej. Jedynie w kilku wsiach na Kurpiach zauważyliśmy, że palmy mają zdobienia także z żywych gałązek z drzew lub krzewów. Palmy ze Zbójnej zawsze mają podstawę z żywych elementów zielonych, do których doczepia się kwiaty z papieru. Twórczynie już jesienią udają się do lasu, gdzie zbierają gałązki igliwia, jałowca i borówki, które przechowują w chłodnym miejscu przez zimę. Kwiaty, które wykonują mistrzynie ze Zbójnej, też są inne od tych, które widzieliśmy w innych wioskach na Kurpiach. Są może mniejsze, ale w bardziej wyrazistych kolorach, dopracowane w szczegółach.
Zdjęcia: Tworzenie kwiatów do palm i małych palm przez twórczynie ze Zbójnej. Fot. D. Gołaś, 2023.
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY.