Scena Historyczna

Noc Muzeów 2018 za nami!

19 maja 2018 roku na terenie całej Polski odbyła się kolejna edycja Nocy Muzeów. Muzeum Pałacu Króla Jana III także uczestniczyło w tej imprezie. Podczas jednej niezwykłej nocy zwiedzający mieli okazję zobaczyć m.in. inscenizację wykonaną przez Teatr Wilanów, która przedstawiała kluczowe wydarzenia z życia króla Jana III. Zainteresowani mogli podziwiać przebieg ciekawego eksperymentu: rekonstrukcji pieca

Read More »

O widowisku historycznym „SOBIESKI OBROŃCĄ CHRZEŚCIJAŃSTWA”

Przypominanie wydarzeń historycznych w formie teatralnej zapoczątkowane w kulturze antycznej rozkwita ponownie w renesansie. W nowożytnej Europie prekursorem tej formy sztuki był William Szekspir, który prócz wierszy, poematów, komedii i romansów stworzył grupę dzieł teatralnych (tragedii), bardzo mocno osadzonych w historii Anglii jak np. Król Jan, Henryk VI, Ryszard III, by wymienić tylko trzy najważniejsze.

Read More »

SOBIESKI OBROŃCĄ CHRZEŚCIJAŃSTWA

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

8 września 2018 roku, godz. 16.00

Wiosną 1683 roku Polska zawarła przymierze z Austrią przeciwko Osmanom, z którymi dobre stosunki dyplomatyczne prowadziła Francja. Intrygi i spisek miały osłabić to przymierze lub zmusić Sobieskiego do abdykacji.Latem tego samego roku przybył do Wilanowa posłaniec cesarski z prośbą o odsiecz oblężonego przez Kara Mustafę Wiednia. Ponaglany przez Austriaków i papieża, Sobieski nie czekając na Litwinów wyruszył z zebranym wojskiem na odsiecz, wyznaczając punk zborny na błoniach pod Krakowem.We wrześniu pod Wiedniem miała rozegrać się bitwa decydująca o losach chrześcijaństwa w Europie.To wyjątkowa okazja, aby wejść w środek tych wydarzeń oraz poznać królewską rodzinę, a także gospodarza Wersalu podczas spektaklu plenerowego Teatru Wilanów 8 września o godz. 16.00 na Dziedzińcu Pałacu w Wilanowie.Scenariusz i reżyseria Tomasz Szajewski, Grzegorz Jach Na widowisko historyczne zapraszają :Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie Dzielnica Wilanów m.st. Warszawy Stowarzyszenie Akademia Wilanowska Wstęp wolny! 

DNI KRÓLA JANA

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

17 czerwca 2018 roku, godz. 17.00

Teatr Wilanów zaprasza ponownie Państwa do udziału w teatralnym happeningu GALERII ŻYWEJ RZEŹBY na dziedzińcu Pałacu.W tym roku zobaczymy symultaniczny spektakl kostiumowy pięciu scen z TRONAMI AFEKTÓW. Na każdym z tronów zasiadać będzie KRÓLOWA AFEKTU, wokół której aktorzy w scenach dialogowych będą poddawać się jego urokowi.Będzie to swoista walka pomiędzy pięcioma królowymi AMORÓW – MIŁOŚCI – ZAZDROŚCI – INTRYGI – ZDRADYOstatecznie wszystkie KRÓLOWE AFEKTÓW będą walczyć o człowieka, by zawładnąć jego sercem i umysłem.W scenie finałowej zwycięży MIŁOŚĆ, która zawładnie sercami pary królewskiej Jana III Sobieskiego i jego ukochanej małżonki Królowej Marysieńki.Zapraszamy na interaktywne spotkanie z Teatrem Wilanów.