Miłość po dwóch stronach Atlantyku

Obsada

Ewa Szykulska

EWA SZYKULSKA

"MAMA" Aktorka telewizyjna, filmowa i teatralna. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. 18 marca 1973 roku zadebiutowała na deskach teatru, wcielając się w rolę Małgorzaty w sztuce Gulgutiera „Marii Czanerle” w reż. Józefa Szajny na scenie Teatru Studio w Warszawie.Była związana z teatrami warszawskimi: Studio (1973–1979) i Syrena (1979–1989). Występowała też w Teatrze Na Woli w Warszawie, Teatrze Rozmaitości w Warszawie, Starej Prochowni w Warszawie, Teatrze Współczesnym we Wrocławiu, Scenie Na Piętrze w Poznaniu, Teatrze Ochoty w Warszawie, a także w Teatrze Wytwórnia gdzie w 2007 roku odbyła się premiera monodramu „Zamarznięta” autorstwa i reżyserii Pawła Sali. Gra w teatrze Polonia w Warszawie.W świecie filmu popularność zyskała w latach 70. i 80., dzięki rolom w produkcjach takich jak: „Hydrozagadka”, „Samochodzik i templariusze”, „Dziewczyny do wzięcia”, „Kariera Nikodema Dyzmy”, „Vabank”, „Jan Serce”. Na początku XXI wieku wcielała się m.in. w postać Heleny Bogackiej w sitcomie „Lokatorzy” oraz jego spin-offie „Sąsiedzi”. W 2004 roku za rolę w tych serialach otrzymała statuetkę Kryształowego Granatu (nagrodę dla najlepszej aktorki komediowej) na VIII Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu. W 1985 otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Sztuki II stopnia, za wybitne kreacje filmowe i teatralne. Jeszcze tego samego roku odznaczono ją Srebrnym Krzyżem Zasługi. W 2008 roku dostała nagrodę „Wielki Ukłon” za całokształt twórczości podczas międzynarodowego festiwalu Quest Europe w Zielonej Górze. W lipcu 2016 roku odcisnęła swą dłoń na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach. .

Karolina Pocari

KAROLINA PORCARI

"MICHALINA" Włosko-polska reżyserka, scenarzystka i aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (wydział aktorstwa). Dyplom Mistrzowskiej Szkoły Wajdy - kurs "Studio prób". Znana z ról w filmach i serialach, zarówno polskich, jak i tych zagranicznych, np. „Mały zgon” w reż. Juliusza Machulskiego, „Na Wspólnej” w reż. Jacka Filipiaka, „I’ll find you” w reż. Marthy Coolidge, „Mein Bruder heisst Robert und ist ein Idiot” w reż. Phillip Groening, „Eter” w reż. Krzysztof Zanussi, „7 uczuć” w reż. Marek Koterski, „Krew Boga” w reż. Bartek Konopki, „Ojciec” w reż. Artura Urbańskiego, „Róża” w reż. Wojciech Smarzowski, „Come l'ombra” w reż Marina Spada, „Zero” w reż. David Barrouck. Jej dokonania na polu reżyserii to, wyróżniony nagrodami na międzynarodowych festiwalach, polsko-włoski film „Peccatrice”, którego światowa premiera miała miejsce w Rzymie w 2018 roku, a także spektakl teatralny „Zła matka/La cattiva madre” (Teatr 3rzecze, 2017), który otrzymał nagrodę za reżyserię na TopOFFFestival w Tychach 2018, oraz za najlepszy spektakl niezależny sezonu 2017/2018 według czasopisma TEATR)

Kinga Głogowska

KINGA TERESA GŁOGOWSKA

"DOROTKA" aktorka, wokalistka, śpiewaczka operowa (mezzosopran) Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi oraz klasy fortepianu, uczestniczka Mistrzowskich Kursów Wokalnych prowadzonych przez Maestro Kaludi Kaludova, uczestniczka wielu warsztatów tanecznych m.in. Step &Jazz Dance. Brała udział w europejskich trasach koncertowych z międzynarodowymi produkcjami musicalowymi anglo- i niemieckojęzycznymi („Hair”, ”Evita”, ”Musical Gala”) Występowała między innymi w teatrach takich jak: Teatr Rampa w Warszawie – Dario Fo „Siódme – mniej kradnij” reż. J. Szurmiej, Teatr Muzyczny w Łodzi – L. Bernstein „A wonderful town” reż. Z. Macias, Teatr Dramatyczny w Warszawie – W. Gombrowicz „Operetka” reż. W. Kościelniak, Warszawska Opera Kameralna – artystka Zespołu Wokalnego WOK oraz Teatr Grot - „Dziady cz.II” A.Mickiewicza reż. A.Głogowski oraz -„Boski Elwiro” B. Abratowskiej reż. A Głogowski. Zagrała w następujących serialach: Pogoda na piątek, reż. R. Brylski, Klan, reż. P. Karpiński, Na dobre i na złe, M jak miłość, Prawo Agaty, Kasia i Tomek. Jako konfernasjerka poprowadziła IX, X, XI Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. W. Lutosławskiego w Warszawie, w Filharmonii Narodowej, konferencję prasową i koncert z okazji otwarcia Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi, Festiwale Kultur oraz koncerty muzyki klasycznej, m. innymi: Koncert na dziedzińcu pałacu w Wilanowie - Możdżer- Archipowski, Violin Soul.

ARKADIUSZ GŁOGOWSKI

ARKADIUSZ GŁOGOWSKI

"MARK" Urodzony 03.02.1973 roku we Wrocławiu Aktor, reżyser, założyciel Teatru Grot, piosenkarz i założyciel zespołu rockowego Tr-Aktor. Jest absolwentem PAŃSTWOWEJ WYŻSZEJ SZKOŁY FILMOWEJ, TELEWIZYJNEJ I TEATRALNEJ w Łodzi. Jako Dyplom zagrał rolę DUDAKOWA w sztuce M.Gorki LETNICY, w reż. J.Orłowskiego oraz Walka w FERDYDURKE W.Gombrowicza w reż. J.Bunscha. Pracował w teatrach takich jak: TEATR WSPÓŁCZESNY we Wrocławiu, TEATR im. ADAMA MICKIEWICZA w Częstochowie, TEATR POLSKI w Warszawie, TEATR POWSZECHNY w Radomiu. Od 2013 jest dyrektorem, aktorem, reżyserem, choreografem i scenografem TEATRU GROT w Warszawie. Zagrał następujące role główne teatralne: GUSTAWA w „ŚLUBACH PANIEŃSKICH” A. Fredry, reż. Andrzej Łapicki, REJENTA MILCZKA w ZEMŚCIE A. Fredry, reż. Krzysztof Babicki, CZE w SCENARIUSZU DLA TRZECH AKTORÓW, reż. Bogusław Semotiuk. MACDUFFa w MAKBECIE, reż. Piotr Kruszczyński. KIRKORA w BALLADYNIE, reż. Jarosław Kiljan, LIZANDERA w ŚNIE NOCY LETNIEJ, reż. Jarosław Kiljan, MAJSTRA WISIENKĘ I WOŻNICĘ w PINOKIU, reż. Jarosław Kiljan, LEANDRA w PARADACH, reż. Z. Lesień, ANTONA w ELDORADO Mariusa von Mayenburga (2012), reż. Janusz Łagodziński, PROLOGUSA, KORYDONA w PASTORAŁCE L. Schillera, GUŚLARZA w DZIADACH CZ.II A. Mickiewicza oraz ANDRIOLLIEGO w BOSKIM ELWIRO w swojej własnej reżyserii. W rolach śpiewanych wystąpił między innymi jako: OPOWIADACZ w „NA SZKLE MALOWANE”w reżyserii Krystyny Jandy, CZŁOWIEK w BŁĘKITNYM CZŁOWIEKU w reżyserii Romana Kołakowskiego, NICK w BALLADACH MORDERCÓW we własnej reżyserii. W teatrze wyreżyserował: BALLADY MORDERCÓW Nicka Cave’a (Teatr A. Mickiewicza w Częstochowie), W STARYM KINIE - PIOSENKI LAT 20 I 30 (Teatr Muzyczny w Łodzi), CHOPIN OD LAT 18-u listy miłosne do Delfiny Potockiej (Uniwersytet Warszawski), PADEREWSKI-PATRIOTA (Teatr Muzyczny Operetka Warszawska), PASTORAŁKĘ Leona Schillera z okazji Jubileuszu 90 lecia Katedry Warszawskiej, PANA LUTOSŁAWSKIEGO - w 100 lecie urodzin kompozytora (Teatr Muzyczny w Łodzi oraz Teatr Polski w Warszawie). Wystąpił w filmach: SHOW w reż. Macieja Ślesickiego, SKAZANY NA BLUESA w reż. Jan Kidawa-Błońskiego, ANOMALIA w reż. Michała Kostrzewy, w DESZCZOWYM ŻOŁNIERZU w reż. Wiesława Saniewskiego i w KRÓLU OLCH w reż. Volkera Schlendorfa. Zagrał w serialach: POGODA NA PIĄTEK, KOMISARZ ALEX, OJCIEC MATEUSZ, NA KRAWĘDZI, PRAWO AGATY, MIŁOŚĆ NAD ROZLEWISKIEM, DALEKO OD NOSZY, NA DOBRE I NA ZŁE, SAMO ŻYCIE, ZOSTAĆ MIIS 2, NA WSPÓLNEJ, ŻYCIE JAK POKER, RODZINA ZASTĘPCZA, PLEBANIA, KASIA I TOMEK, M JAK MIŁOŚĆ, BARWY SZCZĘŚCIA, PAKT, KORONA KRÓLÓW, MIŁOŚĆ JEST WSZYSTKIM, KREW BOGA, WERSAL.

Sebastian Cybulski

SEBASTIAN CYBULSKI

"ADRIAN" Aktor filmowy, teatralny, dubbingowy i telewizyjny, a także producent teatralny oraz pedagog. W 2007 roku ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi oraz Podyplomowych Studiów Menadżerskich na UW w Warszawie. W Warszawie współpracował z Teatrem Komedia, Teatrem Kwadrat, Teatrem Gudejko, Teatrem Kamienica, Teatrem WARSawy czy Klubem Komediowym. Pracował z Mikołajem Grabowskim przy „Wspomnieniach Polskich”, z Adamem Sajnukiem w „Zaklętych Rewirach’” i „Kontrabnadzie” z Robertem Talarczykiem w „Open Chopin”, z Tomaszem Dutkiewiczem w „Jak na wulkanie”, z Andrzejem Rozhinem „Berek, czyli upiór w moherze” M. Szczygielskiego, z Adamem Biernackim „Skąpiec. Work in progress” czy „Rozkłady Jazdy”, z Aleksandrą Konieczną przy spektaklu „Pajęcza sieć”, z Romualdem Szejdem „Proca”. Pracował również z wybitnym rosyjskim reżyserem Grigorijem Lifanovem, przy spektaklach „Bobok”(jako Siemion) i „Mistrz i Małgorzata” (w roli Korowiowa) w Teatrze Polskim w Poznaniu czy w roli Raskolnikowa w „Zbrodni i karze” w Teatrze Powszechnym im. J. Kochanowskiego w Radomiu. Jako asystent reżysera wraz z Lifanovem pracował przy spektaklach „Gąska” oraz „Ożenek” w Teatrze Studyjnym PWSFTViT w Łodzi. Zagrał w filmie „Kraj” Macieja Śliesickiego i Veronici Andresson, „Adwokat” Piotrka Gołębiowskiego oraz w kostiumowej, międzynarodowej produkcji „Viddana” na Ukrainie. W serialu Canal+ „Kruk” u Macieja Pieprzycy; wcielił się również w postać Bronisława Piłsudskiego w serialu „Młody Piłsudski” Jarka Marszewskiego. Zagrał w satyrycznym programie Comedy Central „Drunk History. Pół litra historii”. Gościnnie grał w serialach: „Na Wspólnej”, „Przyjaciółki”, „Miasto Długów”, „Ślad”, „Ojciec Mateusz” „Komisarz Alex”, „Wojenne Dziewczyny”. Przez kilka lat grał w serialu „Barwy Szczęścia”. Jest też producentem małych form teatralnych „Rozkłady Jazdy” P. Zelenki, „CASTING. Poczekalnia” M. Kowalewskiego czy własny monodram „Pewniak” M. Pitucha. Za spektakl „Proca” N. Kolady otrzymał nagrodę publiczności „Feliksa Warszawskiego” za najlepszy spektakl. Za rolę Siemiona w przedstawieniu „Bobok” F. Dostojewskiego otrzymał nagrodę aktorską „Biały Bez” w Poznaniu.

BOŻENA 'BO' INTRATOR

BOŻENA 'BO' INTRATOR (AUTORKA DRAMATU, REŻYSERIA, PRODUKCJA)Producentka filmowa i autorka (tworząca w językach: niemieckim, polskim, angielskim) wierszy, tekstów piosenek (również filmowych), scenariuszy, sztuk teatralnych, przekładów sztuk teatralnych i scenariuszy, opowiadań, powieści, obrazów, zdjęć. Studiowała na Uniwersytetach: Warszawskim (germanistykę) i Wiedeńskim w Austrii (tłumaczenia, literaturę). Dzięki publikacjom wierszy i opowiadań w Austriackim czasopiśmie literackim „DIE BRÜCKE” otrzymała propozycje stypendiów od kilku uniwersytetów amerykańskich – została stypendystką uniwersytetu USC w Los Angeles, USA (na wydziale literatury niemieckiej), oraz Uniwersytetu Nowojorskiego (NYU) w USA (na wydziale literatury niemieckiej i wydziale filmowym). W 1990 roku ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Literatury Niemieckiej Uniwersytetu Nowojorskiego. Brała udział w licznych warsztatach dramatopisarskich i scenariuszowych, jako uczestniczka i tłumaczka, między innymi: w warsztatach „THE SCREENWRITER AS STORYTELLER”, które od wielu lat prowadzi duet scenarzystów i konsultantów amerykańskich: Tom Schlesinger i Keith Cunningham, w warsztatach produkcyjno-scenariuszowych z Krzysztofem Kieślowskim, w LABORATORIUM DRAMATU pod kierunkiem Tadeusza Słobodzianka (pierwsza edycja w Teatrze Narodowym w Warszawie) oraz w warsztatach dramatopisarskich z tak wybitnymi autorami jak: Armin Petras, Simon Stephens, Mark Ravenhill. Współpracowała z agencjami reklamowymi w Wiedniu, Nowym Yorku i Paryżu, z czasopismami literackimi oraz dziennikami w Austrii, w Polsce oraz w USA. W roli tłumacza współpracowała między innymi z: Drehbuchforum Wien, Austria oraz Stiftung Weiterbildung Film und Audiovision, Szwajcaria (warsztaty z Krzysztofem Kieślowskim), z wieloma teatrami, z Warszawską Jesienią Teatralną, z Austriacką Komisją Historyków, z PISF, z Festiwalem Gwiazd w Gdańsku oraz z Laboratorium Dramatu.

MARIA SEWERYN

MARIA SEWERYN (OPIEKA REŻYSERSKA)Aktorka filmowa i teatralna, dyrektor Och-Teatru w Warszawie. Członek Zarządu Fundacji Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury. W 1998 ukończyła warszawską Akademię Teatralną. Na planie filmowym zadebiutowała jako czterolatka w "Dyrygencie"Andrzeja Wajdy (1979). Później przyszła rola w „Kolejności uczuć” Radosława Piwowarskiego (1993), a następnie w „Wielkim tygodniu” Andrzeja Wajdy (1995) i „Matce swojej matki” Roberta Glińskiego (1996). Rok 2002 to „Julia wraca do domu” w reżyserii Agnieszki Holland, a 2008 - „Boisko bezdomnych” Kasi Adamik. Występowała także w Teatrze Powszechnym (1998-1999), Teatrze Rozmaitości (1999), Teatrze Rampa (2000), Teatrze Komedia (2001), Teatrze Współczesnym (2002-2003), Teatrze Polskim (2002), Teatrze im. Wandy Siemaszkowej (2003), Teatrze Polonia (od 2005) i Och-Teatrze (od 2010). W 1994 została laureatką plebiscytu Radia Zet za najlepszy debiut aktorski ostatnich pięciu lat, za rolę Julii w "Kolejności uczuć", Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego. W następnych latach nagradzana była za rolę Alicji w filmie „Matka swojej matki”, za rolę Lisy Morrison w "Opowiadaniach zebranych" Donalda Marguliesa w reżyserii Krystyny Jandy w Teatrze Komedia, za rolę Nadii w "Polaroidach" Marka Ravenhilla w reżyserii Anny Augustynowicz w Teatrze Współczesnym, za rolę Iriny w spektaklu "Miss HIV" według scenariusza i w reżyserii Macieja Kowalewskiego z teatru MM Przebudzenie - Kompanii Teatralnej, a także za rolę Justyny w przedstawieniu "Lament na Placu Konstytucji" Krzysztofa Bizio w adaptacji i pod opieką artystyczną Krystyny Jandy w Teatrze Polonia.

CHRIS RAFAEL WNUK

CHRIS RAFAEL WNUK (MUZYKA)Kompozytor, pianista autor muzyki symfonicznej, kameralnej, elektronicznej i filmowej, granej w ponad 60 krajach. Pracuje również jako producent muzyczny i music supervisor. Jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej. Studiował improwizację u Szabolcsa Esztenyi oraz fortepian w klasie wybitnej pedagog Anny Żurawlew, uczennicy prof. Jerzego Żurawlewa twórcy i pomysłodawcy Konkursu Chopinowskiego, oraz spadkobiercy w prostej linii tradycji chopinowskiej, dzięki studiom u Aleksandra Michałowskiego, który kształcił się u Karola Mikulego, ucznia i pierwszego wydawcy Fryderyka Chopina. Studiował muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie u takich profesorów, jak: Marcel Erigina (fortepian), Kazimierz Szymonik (dyrygentura) oraz Marian Sawa (organy, improwizacja i kompozycja). W latach 1988-1991 brał udział w międzynarodowych pianistycznych kursach mistrzowskich u tak wybitnych profesorów jak: Ryszard Bakst, Wiktor Mierżanow, Tatiana Szebanowa i Barbara Hesse-Bukowska. Już w wieku 17 lat miał okazję wykonać kompozycję na fortepian solo zatytułowaną „Poemat” podczas Światowych Dni Muzyki Współczesnej. Od tego czasu koncertuje w kraju i za granicą, a jego kompozycje były prezentowane podczas wielu międzynarodowych festiwali muzycznych i koncertów prawykonań.Współpracował przy licznych projektach muzycznych, festiwalowych i filmowych z wybitnymi artystami i wykonawcami takimi jak: Vadim Brodski, Jan A. P. Kaczmarek, Piotr Pławner, Andrzej Lampert, Ethan Freeman, Maria Seweryn, Joanna Trzepiecińska, Izabela Trojanowska, Adam Sztaba, De Su, Robert Janson, Łukasz Borowicz, Michał Klauze, Tadeusz Wielecki czy Krzysztof Knitel. Nagrał 9 albumów – w tym 7 autorskich - między innymi z takimi wytwórniami jak: Sony/ATV – “Softer Edges” 2004; Universal – “A touch of light” 2013; Bovenkon – “Chinese Impressions”.Obecnie komponuje muzykę symfoniczną, kameralną i elektroniczną. Został sklasyfikowany na 4 miejscu na świecie w kategorii muzyka klasyczna w rankingu ReverbNation, jednego z największych portali muzycznych na świecie. W 2011 piosenka skomponowana przez niego do słów Bozenny Intrator “Raspberry Valley” przez trzy tygodnie znajdowała się na pierwszym miejscu w Kategorii jazz na świecie w ranking portalu Myspace. W 2013 autorska płyta "A touch of light" dystrybuowana w ponad 50 krajach, znalazła się w Indiach w 20-ce najlepszych płyt zagranicznych.

MARTA DĄBROWSKA-OKRASKO

MARTA DĄBROWSKA-OKRASKO SCENOGRAFIAScenografka i kostiumolożka. Absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale Scenografii i Architektury Wnętrz, Międzynarodowej Szkoły Projektowania Ubioru i Kostiumografii. Stypendystka Hochschule Trier (Niemcy) na wydziale Grafika/Komunikacja Wizualna. Przez ponad piętnaście lat projektowała scenografie i kostiumy dla teatrów w całej Polsce.Jako scenograf i kostiumograf współpracowała z Teatrem Dramatycznym w Warszawie, Teatrem Powszechnym w Łodzi, Akademią Teatralną w Warszawie i Państwową Wyższą Szkołą Teatralną i Filmową w Łodzi. Brała udział w pracy zespołu przygotowującego polski pawilon studencki na XI Quadriennale Scenograficzne i Architektoniczne w Pradze. Tworzy ilustracje i projekty graficzne, zajmuje się oprawą wizualną kampanii reklamowych, projektowaniem wnętrz oraz historią ubioru i mody. Pracuje przy projektach artystycznych w Polsce i za granicą. Prowadzi warsztaty dla dzieci z zakresu edukacji artystycznej. Jest wykładowczynią na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

ELŻBIETA RADKE

ELŻBIETA RADKE KOSTIUMYPolska kostiumografka i scenografka filmowa i teatralna. Jest członkinią Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Polskiej Akademii Filmowej.Reżyserzy, z którymi współpracowała to m.in.: Volker Schlöndorff, Janusz Majewski, Jerzy Stuhr, Władysław Pasikowski, Filip Bajon, Marek Koterski, Jerzy Domaradzki, Tadeusz Chmielewski, Wojciech Wójcik, Katarzyna Rosłaniec. Lista filmów przy których pracowała jest imponująca. To m.in. „Die Blechtrommel” (polski tytuł „Blaszany bębenek”) (1979), „Wierna rzeka” (1983), „Alabama” (1984), „Życie wewnętrzne” (1986), „Magnat” (1986), „Trójkąt bermudzki” (1987), „Łuk Erosa” (1987), „Bal na dworcu w Koluszkach” (1989), „Powrót wilczycy” (1990), „Havet stiger” (1990), „Psy” (1992), „Psy 2. Ostatnia krew” (1994), „Historie miłosne” (1997), „A Mi szerelmünk” (polski tytuł „Spotkania, pożegnania”) (1999), „Dług” (1999), „Tam i z powrotem” (2001), „Tylko mnie kochaj” (2006), „Kamienie na szaniec” (2014), „Ach śpj kochanie” (2017), „I’ll find you” (2019), „Czarny mercedes” (2019), „Zieja” (2020).Elżbieta tworzyła i tworzy kostiumy również do wielu seriali – ostatnio do serialu KORONA KRÓLÓW.W 1987 została nagrodzona na Festiwalu Filmowym w Gdyni za kostiumy do filmu „Łuk Erosa”, a w 2002 za kostiumy do „Tam i z powrotem”. Jej kostiumy otrzymały również trzy nominacje do „Orłów”, za „Duże zwierzę” w 2001, „Tylko mnie kochaj” w 2007 i film „Zieja „w 2021.