W Wilanowie na Urzeczu…

W Wilanowie, na Urzeczu… Cykl warsztatów, wykładów i prezentacji na temat kultury ludowej wokół Pałacu w Wilanowie

Edukacyjne Inicjatywy Stowarzyszenia Akademia Wilanowska w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

w wilanowie na urzeczu

Pałac w Wilanowie to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków warszawskich – ikona historii, stylu i turystyki kulturowej. Przez kilka wieków stanowił centrum życia towarzyskiego i politycznego stolicy, a jego kolejni właściciele rozbudowywali i modernizowali nie tylko pałac, ale także jego otoczenie. Wilanów Królewski to nie tylko pałac i otaczający go park, ale także liczne zabudowania gospodarcze, które tworzyły wilanowski folwark. Dobra wilanowskie obejmowały aż 10 folwarków: Wilanów, Zawady, Powsin, Olechów, Dąbrówka, Moczydło, Wolica, Służew, Służewiec i Paluch. Na terenie Folwarku Wilanów zachowało się do dziś wiele cennych zabytków, m.in.: spichlerz z końca XVIII wieku, budynki pałacowego browaru i gorzelni, najstarszy na Mazowszu budynek czworaków oraz holendernie. Nie ma już holenderskiego wiatraka i wiejskich chałup, ale zachował się układ pól i dróg, które do dziś są częścią krajobrazu kulturowego Wilanowa. Wilanów leży w sercu etnograficznego regionu, zwanego Urzeczem.

Od kilkunastu lat powraca pamięć o regionie Urzecza i jego dziedzictwie kulturowym. Pałac w Wilanowie i dobra wilanowskie odegrały ważną rolę w rozwoju gospodarczym, społecznym i kulturowym regionu. Król Sobieski wprowadził tu uprawę ziemniaków, księżna Lubomirska hodowlę bydła ras holenderskich, a Braniccy dorobili się na produkcji browarniczej i gorzelniczej. Mieszkańcy wsi w dobrach wilanowskich korzystali nie tylko materialnie z bliskości pałacu, dworskiej kultury i sztuki. Pałac i jego mieszkańcy, ich kultura i mody, miały bezpośredni wpływ także na życie odświętne tych, którzy przez płot podglądali mieszkańców pałacu i ich gości.

W Wilanowie na Urzeczu… Zapraszamy do zabawy

„W Wilanowie, na Urzeczu…” to wydarzenie, które ma przybliżyć mieszkańcom Warszawy i turystom ludową historię i dziedzictwo kulturowe dóbr wilanowskich oraz wpływu Pałacu na materialną i niematerialną kulturę mieszkańców Urzecza. Podczas dwudniowego (6 i 7 lipca 2024 r. ) święta kultury Urzecza w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie przybliżymy Państwu wiedzę o kulturze, rękodziełach, kuchni i sztuce Urzecza. Opowiemy o tym, co na co dzień robili mieszkańcy Urzecza i wilanowskich dóbr, w co się odziewali, co jedli, co tańczyli i co do dziś pozostało z bogatego dziedzictwa kulturowego regionu i mieszkańców wsi leżących w pobliżu Pałacu w Wilanowie.

Zadanie publiczne dofinansowane z budżetu Miasta Stołecznego Warszawy.