Festiwal i KONKURS Filmów Emigracyjnych EMiGRA 2014 – 24-26 października 2014 Warszawa

Festiwal Filmów bez Granic

24.10.- 26.10.2014 – Warszawa – Oranżeria Pałacu w Wilanowie

Zapraszamy Państwa serdecznie do wzięcia udziału w festiwalu oraz  konkursie organizowanym w  ramach Festiwalu Filmów Emigracyjnych EMiGRA 2014, który odbędzie się w dniach 24.10- 26.010.2014 w Warszawie w Oranżerii Pałacu w Wilanowie.

Festiwal Filmów bez Granic
W 2014 roku rozszerzamy formułę Festiwalu Filmów EMiGRA, który jest festiwalem dla wszystkich żyjących poza granicami, przekraczających konkretne i symboliczne granice. Podstawą festiwalu pozostają filmy robione przez Polaków mieszkających za granicą oraz filmy o tematyce emigracyjnej niezależnie od narodowości ich twórców. Ważnym nowym elementem EMiGRY będą filmy realizowane przez imigrantów mieszkających w Polsce, o tym jak z ich punktu widzenia wygląda życie obcokrajowca w naszym kraju. Polska poprzez swoje geopolityczne położenie ma wyjątkową szansę stworzenia platformy współpracy filmowców ze Wschodu i Zachodu. Ze względu na aktualną sytuację dyplomatyczną w tegorocznej edycji festiwalu szczególną uwagę poświecimy Ukrainie. Podczas uroczystości otwarcia festiwalu pokażemy dokument zrealizowany przez młodą ekipę Kuriera Galicyjskiego – „Rewolucja godności”. Nie zabraknie też egzotycznej, bo tak mało znanej Białorusi i Ameryki Południowej oraz krajów „typowo emigracyjnych” – Niemiec i Wielkiej Brytanii. To właśnie z Niemiec pokażemy dwa filmy fabularne – komedię „Allemanya” – w reżyserii Yasemin Şamdereli oraz poetycką fabułę „Na krawędzi nieba” – w reżyserii Fatiha Akina z udziałem dwóch aktorek polskiego pochodzenia Hanny Schygulli i Patrycji Żiółkowskiej, żeby pokazać w jak różnorodny sposób można poruszać tematy emigracyjne we współczesnym kinie. Jak zwykle będziemy starali się odbyć na ekranie wspólną podróż emigracyjną po całym świecie, bo każdy z nas chociaż przez chwilę, był, jest albo będzie emigrantem.

EMiGRA to spotkanie Polaków ze Wschodu i Zachodu z publicznością polską. Specjalnym gościem festiwalu będzie Katy Carr – angielska piosenkarka, która 5 lat temu odkryła swoje polskie korzenie i postanowiła śpiewać o polskiej historii.

Konkursy
W ramach Festiwalu Filmów Emigracyjnych EMiGRA 2014 organizowane są konkursy filmów dokumentalnych i zrobionych aparatem komórkowym. Do 30 września 2014 czekamy na zgłoszenia wszystkich , którzy chcieliby pokazać swój film o szeroko pojętej tematyce emigracyjnej na specjalnym pokazie w sobotę 25 października 2014 w Warszawie. Na tegoroczną EMiGRĘ
przyjmujemy filmy dokumentalne, reportaże i etiudy do 30 minut. Prosimy o zgłaszanie filmów drogą mailową w formatach MP 4 albo podając link filmu na youtube i vimeo na mail: [email protected], lub bezpośrednio przesyłając DVD z dopiskiem – Konkurs EMiGRA  – na adres :

Fundacja  W-Z
ul. St. Kostki Potockiego 10/16
02-958 Warszawa

 www.emigra.com.pl