Stół Namban – sensacyjny zabytek Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Jednym z projektów o najwyższym dla nas znaczeniu jest przedstawienie renowacji jednego z najciekawszych i najbardziej fascynujących zabytków Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie – stołu typu Namban.

Mebel ten pochodzi z Japonii, gdzie powstał około XVI wieku., kiedy na krótki czas Kraj Kwitnącej Wiśni otworzył się na świat zachodu. Miano 'Namban’ – co w wolnym tłumaczeniu oznacza „północnych barbarzyńców” – nadawano meblom, które przeznaczone były na europejski rynek i takież gusta. Nie były to więc typowe meble w stylu japońskim, lecz coś „pomiędzy” stylem wschodnim i zachodnim. Wkrótce jednak Japonia zaprzestała kontaktów handlowych z Europą i ten niezwykły okres zakończył się tak szybko jak się zaczął. Jedyne co po nim zostało to właśnie meble typu Namban, których na świecie do dnia dzisiejszego zostało bardzo niewiele.

Stół, który można podziwiać w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, jest prawdopodobnie największym z mebli Namban jaki zachował się do dnia dzisiejszego. Cechuje go niezwykła staranność wykonania oraz wyjątkowa forma – meble te powstawały ze specjalnej laki, niespotykanej na zachodzie. Co ciekawe, do końca nie wiadomo, jak stół pojawił się w Pałacu; w rejestrach pałacowych pojawia się bardzo późno, bo w XIX wieku, ale nie ma informacji o tym skąd tu przybył i dzięki komu.

Nasze studio przeprowadzi małe dochodzenie, mające na celu ustalenie drogę, jaką odbył stół z Japonii do Polski. Tymczasem przedstawiamy zdjęcia z procesu konserwacji, który będzie trwał w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie jeszcze przez najbliższy rok. Tym pracom przyjrzymy się dokładnie jeszcze nie raz (szczególnie, że wilanowską ekipę wkrótce wesprze specjalista z Japonii), a tymczasem zapraszamy do podziwiania pierwszych rezultatów rekonstrukcji…