Festiwal Filmów EMIGRA 2016

Festiwal Filmów Emigracyjnych EMiGRA już po raz czwarty buduje w Warszawie symboliczny pomost pomiędzy Polakami w kraju i za granicą. EMIGRA zatacza coraz szersze kręgi i dlatego tegoroczne pokazy filmowe w dniach 4 – 6 listopada 2016 odbędą się w trzech miejscach – w Kinie Kultura przy Krakowskim Przedmieściu 21-23, w Domu Polonii przy Krakowskim Przedmieściu 64 oraz w Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.                                                                                                             

Festiwal EMiGRA jest nowatorskim na skalę światową przedsięwzięciem pokazującym życie na emigracji poprzez film. EMIGRA to nie tylko festiwal filmowy to przede wszystkim spotkanie Polaków z zagranicy z Polakami z Polski, takimi jak Maciej Radziwiłł, który w związku z projekcją filmu Radviliada, opowie o ponad 600-letniej historii swego rodu. Kierując się tegorocznym hasłem przewodnim festiwalu – Kamera na Wschód, chcielibyśmy szczególnie zwrócić uwagę na życie Polaków za wschodnią granicą. Na otwarcie festiwalu przygotowaliśmy warszawską premierę filmu Ojcu w reżyserii Liliany Komorowskiej – polskiej aktorki, która przed laty wyemigrowała do Kanady. Pokazywany dotychczas na festiwalach w Cannes i Montrealu film Ojcu opowiada o Polakach żyjących przed wojną w dziś ukraińskiej Winnicy. Drugim filmem otwarcia jest Piano Vity Marii Drygas młodej reżyserki o polskich i litewskich korzeniach. Dokument ten opowiada poetycką historię pianina, które dodawało otuchy Ukraińcom na Majdanie. W części programowej  EMIGRY 2016, w ramach współpracy z Muzeum Historii Polski, pokażemy serię filmów o emigracyjnych dziejach Polaków, a w tym dokument Anny Kuśmierczyk o odnalezionych po kilkudziesięcioletniej rozłąki rodzinach – Tak daleko, tak blisko. Podczas EMIGRY poruszymy też aktualne tematy nurtujące Europę, jakimi są teraz losy uchodźców. W filmach Dzieci Isfahanu  w reżyserii Artura Witoszka oraz Iran – druga ojczyzna w reżyserii Moniki Antkiewicz przypomnimy często nieznane wojenne losy Polaków. Jak co roku okrążymy z EMIGRĄ cały świat, ponieważ Polacy mieszkają przecież wszędzie i osiągają za granicą sukcesy zawodowe – tak jak Krzysztof Komeda w filmie Claudii Buthenhoff-Duffy Komeda – Ścieżki życia, czy Janusz Głowacki w filmie Rafała Mierzejewskiego Depresja mon amour albo Yoram Jerzy Gross – polski rysownik, którego animacje kochają dzieci w całej Australii, przedstawiony w filmie Tomasza Magierskiego  Krakowiaczek ci ja. Tematy emigracyjne coraz częściej pojawiają się we współczesnym polskim kinie, dzięki czemu pokażemy trzy pełnometrażowe filmy fabularne, a w tym Kosmos w reżyserii Andrzeja Żuławskiego, Wołyń w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego i Obce Niebo w reżyserii Dariusza Gajewskiego. W trakcie EMIGRY 2016 rozpoczniemy cykl wykładów o współczesnym kinie polskim skierowanych przede wszystkim do Polaków za granicą. Międzynarodowe jury oceniło ponad 30 filmów, które wpłynęły na konkurs EMIGRA 2016 z wszystkich kontynentów i zrealizowane były przez profesjonalistów,   twórców offowych, studentów szkół filmowych, a także młodzieży polską żyjącą za granicą.

Nagrody złotej, srebrnej i miedzianej EMIGRY 2016 zostaną rozdane 6 listopada w Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Tradycyjnie na Festiwal EMIGRA przyjeżdża kilkudziesięcioosobowa grupa Polaków z zagranicy, których po projekcjach filmów dotyczących życia w ich krajach zamieszkania, zapraszamy do rozmów w atmosferze starych, dobrych DKF-ów. Zapraszamy Państwa na nasze wspólne, długie emigracyjne Polaków rozmowy.

Program festiwalu dostępny na stronie: http://www.emigra.com.pl/program-2016/

Agata Lewandowski

Dyrektor Festiwalu Filmów EMiGRA
ul. St. Kostki Potockiego 10/16
02-958 Warszawa
[email protected]
tel. kom:00 48 881 206 203
www.emigra.com.pl