Sztuka wykonywania tradycyjnego haftu kurpiowskiego w Puszczy Zielonej nigdy nie zanikła, ale zawsze warto wspierać depozytariuszki tego dziedzictwa w ich pracy edukacyjnej i międzypokoleniowego przekazu umiejętności wykonywania tradycyjnych haftów na Kurpiach. Starsze mistrzynie pamiętają dawne wzory i techniki, młodsze adeptki uczą się tych umiejętności na warsztatach, od matek ciotek czy sąsiadek… W 2023 roku, dzięki staraniom Stowarzyszenia Odrodzenie Urzecza i Stowarzyszenia Artystów Kurpiowskich, przy wsparciu merytorycznym Stowarzyszenia Akademia Wilanowska i Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, realizowany jest projekt edytorski pt. HAFTY KURPIOWSKIE Z PUSZCZY ZIELONEJ. TEKA EDUKACYJNA Z WZORAMI HAFTU KURPIOWSKIEGO Z PUSZCZY ZIELONEJ.
Miło nam donieść, że otrzymaliśmy już pierwsze egzemplarze tej publikacji ! Zawiera ona 15 plansz z wzorami, dwa foldery z tekstami i zdjęciami na temat stroju i haftu kurpiowskiego, także folder ze zdjęciami elementów stroju, zdobionych tradycyjnym haftem. To piękna i bardzo starannie przygotowana publikacja edukacyjna, która na pewno będzie wykorzystywana przez mistrzynie tradycji w regionie. Raz jeszcze gratulujemy Stowarzyszeniu Odrodzenie Urzecza i mistrzyniom haftu kurpiowskiego pięknej inicjatywy i wspaniałej publikacji.
Zadanie publiczne pt.
HAFCIARSTWO KURPIOWSKIE Z PUSZCZY ZIELONEJ. OPRACOWANIE I DRUK TEKI EDUKACYJNEJ Z WZORAMI HAFTU, ORAZ CYKL WARSZTATÓW HAFCIARSKICH Z MISTRZYNIAMI TRADYCJI.
Dofinansowane z budżetu Województwa Mazowieckiego, realizowane przez Stowarzyszenie Odrodzenie Urzecza.