Haft z nadwiślańskiego Urzecza: Unikalne Dziedzictwo Kulturowe Warszawy

Haft z nadwiślańskiego Urzecza, zwany również haftem wilanowskim, to wyjątkowy symbol regionu etnograficznego Urzecza, który obejmuje takie obszary jak Ursynów, Kabaty, Zawady, Czerniaków, Saską Kępę, Powsin i Wilanów. Ten unikalny haft czarny, wykonany tylko ściegiem łańcuszkowym, jest jedynym w swoim rodzaju w całej Polsce.

Dziedzictwo Kulturowe

W grudniu 2020 roku hafciarstwo z nadwiślańskiego Urzecza zostało wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. To wielki sukces dla depozytariuszek dziedzictwa, które przyczyniły się do uznania tej unikalnej formy sztuki ludowej. Obecnie jest to jedyny element niematerialnego dziedzictwa kulturowego Warszawy znajdujący się na tej prestiżowej liście.

Warsztaty Hafciarskie

Dla wszystkich pasjonatów hafciarstwa, mieszkańców Wilanowa i turystów organizowane są bezpłatne warsztaty hafciarskie. Warsztaty odbędą się w Pracowni Haftu w Domku Lanciego, obok Pałacu w Wilanowie. Mistrzynie hafciarstwa z Urzecza – depozytariuszki dziedzictwa kulturowego regionu poprowadzą warsztaty.

Zapisy

Zapraszamy do udziału w warsztatach, które odbędą się 28 września oraz 6 października. Udział jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy oraz odbiór bezpłatnych biletów na warsztaty są dostępne na stronie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Obowiązują zapisy/podbranie

Warsztaty organizuje Stowarzyszenie Akademia Wilanowska, we współpracy z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i mistrzyniami tradycji.

Pałac w Wilanowie

Współpraca Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Warsztaty są współfinansowane z budżetu miasta stołecznego Warszawy, jako część zadania publicznego pt. JASIEK I MARYSIA Z FOLWARKU WILANÓW. CYKL WARSZTATÓW I WYKŁADÓW O KULTURZE LUDOWEJ WOKÓŁ PAŁACU W WILANOWIE.