Konkurs na palmę wielkanocną

Zadanie publiczne „Kurpiowskie palmy wielkanocne. Wpis na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego i listę dobrych praktyk”.

Wraz z tradycją tworzenia unikalnych palm wielkanocnych na Kurpiach zrodziła się idea Konkursu na Palmę Wielkanocną, w którym udział biorą miejscowi twórcy indywidualnie i w grupach.

Historia konkursu

Pierwszy konkurs na palmę wielkanocną w Łysych na Kurpiach odbył się w 1969 roku. Od tego roku, w konkursie na palmę wielkanocną biorą udział zarówno twórcy indywidualni, jak i całe rodziny lub grupy (np. koła gospodyń wiejskich, klasy szkolne). Tradycja tworzenia palm przechodzi z pokolenia na pokolenie i w Konkursie widać wyraźnie międzypokoleniowy przekaz tradycji i rękodzieła artystycznego na Kurpiach.

Wykonywanie palm stało się jednym z symboli kultury kurpiowskiej, a sam Konkurs na Palmę Wielkanocną w Łysych jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych i społecznych w regionie i w kraju. Od wielu lat na konkurs przyjeżdża kilka tysięcy osób z całej Polski i z zagranicy. Trwanie Konkursu przez blisko 60 lat jest dowodem na siłę lokalnej tradycji i dumy Kurpiów z ich wielkanocnych palm.

Konkurs PALMA KURPIOWSKA w Łysych to jeden z najstarszych konkursów na twórczość ludową w kraju. Każdego roku dziesiątki kurpiowskich twórców przygotowują nań palmy, które są oceniane przez ekspertów i członków Kurpiowskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego z Łysych. W 2022 i 2023 roku eksperci i dokumentaliści z naszego Stowarzyszenia także byli obecni w Łysych i udokumentowali to niezwykłe wydarzenie. Obecnie gromadzimy materiały wizualne, opracowania tekstowe i prowadzimy konsultacje społeczny, których celem jest przygotowanie wniosku do Narodowego Instytut Dziedzictwa o wpis Konkursy Palmy Kurpiowskiej w Łysych na Krajową Listę Dobrych Praktyk.

logo MKiDN

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY.