Spotkanie z kulturą Urzecza i folwarku wilanowskiego: Warsztaty, hafty i tradycyjne zabawy taneczne

Za nami pierwsza część wydarzeń związana z kulturą Urzecza, które Stowarzyszenie Akademia Wilanowska zorganizowała 24 czerwca na przedpolach pałacu w Wilanowie. Podczas tego niezwykłego spotkania, uczestnicy mieli okazję zgłębić kulturę Urzecza i tradycje folwarku wilanowskiego, a także poszerzyć swoją wiedzę na temat haftu wilanowskiego oraz historii stroju.

Nauka rękodzieła

Podczas wydarzenia odbyły się różnorodne warsztaty, które pozwoliły uczestnikom na naukę haftu wilanowskiego oraz haftów z etnodizajnu dla dzieci i dorosłych. Mistrzynie tej tradycji i depozytariuszki dziedzictwa niematerialnego Urzecza przekazały swoją wiedzę i doświadczenie rękodzieła.

Wykłady

W sali edukacyjnej Wozownia dr Łukasz Maurycy Stanaszek opowiedział o etnografii Urzecza oraz związkach kulturowych między pałacem w Wilanowie a mieszkańcami wilanowskiego folwarku. Natomiast profesor Elżbieta Piskorz-Branekova wprowadziła słuchaczy w historię stroju i haftu wilanowskiego.

Taniec i zabawa

Niezwykle ważnym elementem wydarzenia był także program artystyczny, podczas którego dzieci i dorośli mieli okazję poznać tradycyjne zabawy taneczne z nadwiślańskiego Urzecza, towarzyszone przez żywą muzykę.

Stoiska w parku pałacowym przyciągnęły kilkaset osób, zarówno z kraju, jak i zza granicy, które miały okazję zapoznać się z kulturą Urzecza i folwarku wilanowskiego. Stowarzyszenie Akademia Wilanowska serdecznie podziękowało wszystkim odwiedzającym i zaprosiło ich na kolejne spotkanie z Jaśkiem i Marysią, czyli mieszkańcami dawnych wsi i ich kulturą ludową. Kolejne spotkanie z kulturą Urzecza z folwarku wilanowskiego zaplanowaliśmy na 9 września 2023 roku.

Całe wydarzenie było nie tylko okazją do zdobycia wiedzy i nowych umiejętności, ale również do degustacji typowych dla regionu potraw, które przygotowała mistrzyni Grażyna Leśniak ze Stowarzyszenia Binduga.

To wyjątkowe spotkanie z kulturą Urzecza i folwarku wilanowskiego cieszyło się dużym zainteresowaniem i stanowiło doskonałą okazję do zachwycenia się bogactwem dziedzictwa kulturowego tego regionu. Uczestnicy mogli poznać tradycje haftu wilanowskiego, historię stroju oraz zanurzyć się w tradycyjne zabawy taneczne, odkrywając w ten sposób piękno i wartości kulturowe Urzecza.

Wszystkim zainteresowanym kulturą Urzecza i folwarku wilanowskiego serdecznie polecamy wzięcie udziału w kolejnym spotkaniu z Jaśkiem i Marysią, które odbędzie się 9 września 2023 roku. To będzie doskonała okazja do poszerzenia wiedzy i doświadczenia na temat tego fascynującego regionu i jego tradycji.


Zadanie publiczne pt. Jasiek i Marysia z folwarku Wilanów”. Cykl wykładów i warsztatów na temat kultury ludowej wokół Pałacu w Wilanowie dofinansowane z budżetu miasta stołecznego Warszawy.