Kurpiowskie palmy-przeszukujemy archiwa

Zadanie publiczne „Kurpiowskie palmy wielkanocne. Wpis na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego i listę dobrych praktyk”.

Kwerendy, które zaplanowaliśmy, są już na ukończeniu, choć wciąż odkrywamy nieznane zdjęcia sprzed kilkudziesięciu lat i rozproszone publikacje prasowe. Nasi współpracownicy z Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce katalogują dokładnie każdą notatkę prasową, materiały wizualne i zdjęcia z archiwów prywatnych, do których dotarliśmy.

Przed nami drugi, ważny etap prac i realizacji zadania – kontynuowanie spotkań z twórcami i grupami twórców, przeprowadzenie (z udziałem ekspertów) konsultacji społecznych, rozmowy o żywotności dziedzictwa niematerialnego, a przede wszystkim spotkania z wybranymi twórcami/grupami i dokumentacja wizualna ich pracy. Twórcy nierzadko już jesienią zaczynają wykonywać kwiaty z papieru, które będą ozdobą przyszłorocznych palm. Muszą tych kwiatów wykonać czasem kilkaset. Kwiaty też muszą być zróżnicowane, co wymaga stosowania różnych technik rękodzielniczych, dbania o kolory kwiatów i jakość ich wykonania. Dopiero, gdy będzie wykonana odpowiednia ilość kwiatów, można będzie przystąpić do wicia palm na Niedzielę Palmową.

Układ kwiatów na palmie ma znaczenie, podobnie jak kolory i wielkość kwiatów. Twórczynie pilnują, żeby kolejność kwiatów na palmach była zgodna z „porządkiem przyrody”, tj. kwiaty od góry palmy są układane tak, jak kwitną w przyrodzie. Często, co zaznaczają twórczynie w kilku wsiach na Kurpiach, obok sztucznych kwiatów z papieru i szarf, na palmie musi być element żywy, w postaci gałązek z igliwiem, gałązek jałowca, czasem zebrane jesienią gałązki z borówki leśnej lub wrzosu. Jeśli Niedziela Palmowa wypada w danym roku późno, jest szansa na umajenie palmy z gałązkami ze świeżymi baziami lub młodymi listkami.

Przed nami spotkania z twórczyniami indywidualnymi i grupami twórczyń w kilku gminach kurpiowskich. Relacje z tych spotkań niebawem na naszej stronie.

Zdjęcia: kwiaty z papieru i małe palmy wielkanocne. Fot. R. A. Dul i K. Dąbrowski, 2023.

logo MKiDN

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY.